Reklam

Evaporatif Sulu Soğutucu ve Nem İlişkisi

Evaporatif Sulu Soğutucu ve Nem İlişkisi

Evaporatif Sulu Soğutucu ve Nem İlişkisi
Evaporatif Sulu Soğutucu ve Nem İlişkisi Admin
Bu içerik 653 kez okundu.
Reklam

 

 

Evaporatif sulu soğutucular buharlaşan su ile ortamın sıcaklığını düşüren doğal soğutma araçlarıdırlar. Bu sıcaklığı düşürme sürecinde ortamın nemini de yükseltirler. Dolayısıyla nem miktarı ne kadar düşükse veya mevcut iklimsel ortam ne kadar kuruysa evaporatif sulu soğutucuların performansı bir o kadar yüksek olacaktır. Tersi bir ifadeyle evaporatif sulu soğutucular yüksek nemin olduğu ortamlarda daha az etkin bir soğutma sağlayacaklardır.

 

Evaporatif soğutucu bir hava üfleyicisi dışarıdaki sıcak havayı ıslak pedlerin üzerinden çekmektedir. Bu havanın buharlaşan suyun bir kısmını içine almasını sağlamaktadır. Bu süreç aynı terleme gibidir. Tek farkı siz yerine bütün bir evi soğutmasıdır. Daha sıcak hava daha fazla suyu içine alacak ve evi daha serin tutacaktır. Bu soğutma sürecinin düşük nemli ortamlarda 30 dereceye kadar havayı soğutma potansiyeli bulunmaktadır. Fakat yüksek nemli ortamlarda evaporatif  soğutucular iyi çalışmamaktadırlar.

 

Nem Seviyesinin Kritik Önemi

 

Nem seviyesi evaporatif sulu soğutucuların etkinliğinde büyük bir fark yaratmaktadırlar. Örneğin nem seviyesi %10 ise evaporatif sulu soğutucular sıcaklığı 20 ila 30 derece arasında düşürebilmektedir. Nem seviyesi %50 ise evaporatif sulu soğutucular sıcaklığı sadece 10 dereceye kadar düşürebilmektedirler.

 

Daha yüksek nem seviyelerinde ise yarattığı etki neredeyse minimal seviyelere inmektedir.

 

Bu açıdan evaporatif sulu soğutucular her zaman için havanın kuru ve sıcaklığın yüksek olduğu bölgelerde ve iklimlerde tavsiye edilmektedirler. Böyle bir ortamda kullanacağınız evaporatif sulu soğutucunuz size hem etkin bir serinleme imkanı verecektir, hem de elektrik faturalarınızda ciddi bir tasarruf sağlayacaktır.  

 

Daha fazla bilgi için : https://springday.com.tr/

 

 

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X