Reklam

Maliyet Muhasebesinde doğrudan maliyetler ve dolaylı maliyetler

Maliyet muhasebesi eğitimi kapsamında verilen ilk temel bilgilerden birisi, maliyet muhasebesinin temel olarak üç amacı olduğudur.

Maliyet Muhasebesinde doğrudan maliyetler ve dolaylı maliyetler
Maliyet Muhasebesinde doğrudan maliyetler ve dolaylı maliyetler Admin
Bu içerik 507 kez okundu.
Reklam

Maliyet muhasebesi eğitimi kapsamında verilen ilk temel bilgilerden birisi, maliyet muhasebesinin temel olarak üç amacı ğudur.

Maliyet kontrolü: Maliyet muhasebesinin ilk işlevi, belirli bir ürün veya hizmet için belirlediğiniz bütçe kısıtları yönetimi içindeki maliyeti kontrol etmektir. Yönetim, belirli projelere veya üretim süreçlerine sınırlı kaynaklar tahsis ettiği için bu önemlidir.

Maliyet hesaplaması: Bu maliyet muhasebesinin temel işlevidir ve bu, maliyet muhasebesinin diğer bütün işlevlerinin kaynağıdır. Aşağıdaki bölümde, belirli bir ürün için birim başına satış maliyetini nasıl hesaplayabileceğimizi göreceğiz.

Maliyet azaltma: Maliyet hesaplaması, şirketin proje ve süreçlerdeki maliyetleri düşürmesine yardımcı olur. Maliyetlerdeki azalma, kar marjı doğal olarak artacağı için daha fazla kar demektir.

Maliyet Muhasebesinde doğrudan maliyetler ve dolaylı maliyetler

Doğrudan maliyetler, doğrudan mal üretiminde rol oynar. Bu, doğrudan maliyetlerin doğrudan malların üretiminde kullanıldığı gibi tanımlanabileceği anlamına gelir. Örneğin, mal üretiminde kullanılan doğrudan malzeme ve doğrudan işçilik hakkında konuşabiliriz. Bu maliyetler doğrudan maliyet olarak tanımlanabilir.

Öte yandan, dolaylı maliyetler, kolayca tanımlanamayan maliyetlerdir. Bu maliyetlerin ayrı ayrı tanımlanmamasının i, bu maliyetler çoklu faaliyetlerin işleyişine yardımcı ğundandır. Örneğin, bir üretim işlemi yürütmek için kira işine öği dolaylı maliyetler olarak adlandırılır çünkü malların üretimi için kiranın ne kadarının kullanıldığını, ham maddelerin hazırlanmasında ne kadarının kullanıldığını, ne kadarının kullanılmadığını belirleyemiyoruz

Bu iki tür maliyeti anlamak, bu maliyetleri belirli bir ürün için birim başına satış maliyetinin hesaplanmasında kullanacağımız için önemlidir.

Maliyet Muhasebesinde Sabit Maliyetler, Değişken Maliyetler ve Yarı Değişken Maliyetler

Sabit maliyetler, üretim birimlerinin artması veya azalmasıyla değişmeyen maliyetlerdir. Bu, bu maliyetlerin geniş bir spektrum aralığında benzer kaldığı anlamına gelir. Artı, birim başına sabit maliyet, üretim arttıkça veya azaldıkça değişir. Örneğin, kira sabit bir maliyettir. Üretim artsa veya azalsa bile, işletme aynı ay içinde aynı kirayı ödemek zorundadır.

Değişken maliyet, sabit maliyetin tam tersidir. Üretim birimlerindeki artış veya azalışa göre değişken maliyet değişiklikleri söz konusudur. Ancak toplam değişken maliyet değişse bile, birim başına birim maliyet, üretim birimlerindeki değişikliklerden bağımsız olarak aynı samsun araç kiralama. Örneğin, hammadde maliyeti değişken bir maliyettir. Üretim artar veya azalırsa toplam hammadde maliyeti değişir. Ancak, hammadde başına birim maliyet, üretim artar veya azalsa bile aynı samsun araç kiralama.

Yarı değişken maliyetlerde, her iki bileşen de mevcuttur. Yarı değişken maliyetler, sabit maliyetlerin ve değişken maliyetlerin birleşimidir. Diyelim ki, her ay 50 birimden fazla oyuncak üreten işçilere ayda 2000 lira ödüyorsunuz, üretilen her birim için ek 1 lira alıyorlar. Bu tür ücretlere yarı değişken ücretler denir.

Sitemizdeki diğer ekonomi - finans - muhasebe - borsa haberlerini incelemek için ekonomi bölümünü inceleyebilirsiniz.

Eğer bu alanda eğitim almanız gerekiyorsa https://www.mebakademi.com/egitimler/170-maliyet-muhasebesi-egitimi.html adresindeki meb onaylı eğitim doğru seçim olacaktır.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X