Reklam
Reklam

Trafik Kazalarında mağduriyetler nasıl gideriliyor

Trafik kazası gerçekleştiği andan itibaren, hukuki olarak tanınmış tazminat haklarını talep edebilmek için 2 ile 10 yıl arasında bir süre verilmiştir

Trafik Kazalarında mağduriyetler nasıl gideriliyor
Trafik Kazalarında mağduriyetler nasıl gideriliyor Admin
Bu içerik 16 kez okundu.
Reklam

Trafik kazası gerçekleştiği andan itibaren, hukuki olarak tanınmış tazminat haklarını talep edebilmek için 2 ile 10 yıl arasında bir süre verilmiştir. Kazanın sonuçlarına göre değişiklik gösteren bu süre, yasal olarak belirtilen zaman aşımı süresidir.  Kazayla ilgili belge ve raporlara da rahat bir şekilde ulaşmak, kazaya neden olan taraftan tüm tazminat haklarını kısa bir sürede alabilmek için en kısa sürede tazminat davası açmak bilinçli bir adım olacaktır.  Dava açmak ve hukuki haklar ile ilgili bilgi almak için trafik kazası tazminatları konusunda tecrübeli bir avukatın desteğine başvurulabilir. Böylece hem doğru bir yol izlenilecek hem de kısa sürece sonuca gidilecektir. Dikkat edilmesi gereken husus ise, dava açarak yüksek meblağlar elde edeceğini söyleyen dolandırıcı kişilerdir. Dolayısıyla, sadece uzman ve tecrübeli avukatlara başvurulmalı, güven sağladığından emin olunmalıdır.

 

Trafik kazasında kusurlu bulunan taraf, hukuki olarak ‘’haksız fiil’’ gerçekleştirmiş sayılmaktadır. Yasalar ise haksız fiil neticesinde haksızlığa uğrayan tarafın mağduriyetini gidermek amacı ile tazminat güvencesi oluşturmuştur. Yaşanan mağduriyetler tespit edilerek mahkemeye açık ve kesin bir şekilde kanıtlanmalı, ardından tutarlı bir talepte bulunmalıdır. Mahkeme sürecinin hızlı işlemesi için sunulan belgeler önem arz etmektedir. Özellikle bilirkişi raporu ve kaza tutanağı kişinin lehine olan bilgiler içeriyor ise davanın olumlu sonuçlanma olasılığını da arttıracaktır.

 

Tazminat davası açılacak olan mahkeme, kazanın gerçekleştiği yer ve kişinin ikametgah adresine göre değişiklik göstermektedir. Dolayısıyla,  mahkeme seçiminin istek doğrultusunda yapılmadığı bilinmeli, bu ölçütlere riayet edilmelidir.

 

Trafik Kazası Tazminat Davası Açmak İçin Gereken Belgeler:

 
  • Kazanın gerçekleştiği an durum tespitinde bulunan kaza tutanağı
  • Kazaya dahil olan davacının ehliyet ve ruhsat fotokopileri
  • Kaza sonucunda zarar görmüş aracın tüm detayları ile fotoğrafları
  • Kaza sonucunda zarar görmüş aracın ruhsatının fotokopisi
  • Kazaya dahil olan davacının banka bilgileri
 
 

Kaza sonucunda sürücü ağır yaralı veya ölü ise yakınlarının bu davayı açma ve belgeleri ulaştırma hakları vardır.  Bu durumda belgeler de artış gösterecektir. Kişi yaralı ise;

 
  • Hastane raporu, hastane sürecinde yapılan tedavi masrafları ve davayı açan yakının iban bilgileri dosyaya eklenmelidir.
 
 

Bedeni zarar olduğunda;

 
  • Bedende oluşan zararın düzeyini gösteren rapor
  • Bedeni zarar gören kişinin gelir belgesi
 
 

Ölüm ile sonuçlanan bir kaza meydana geldi ise yaşanan mağduriyeti kanıtlar nitelikte belgeler hazır hale getirilmeli ve mahkemeye sunulmalıdır.  Kaza tutanağı, ölüm belgesi, muayene tutanağı  ve ölen kişiye ait gelir belgesi bunlardan bazılarıdır.

 

Kaynak: https://www.kazadatazminat.com/trafik-kazasi-tazminati

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X