Reklam

Foseptik Tankları

Foseptik tankları kanalizasyon şebekesinin olmadığı bölgelerde toprak altına yerleştirilerek atıkların toplanmasını sağlayan ve sonrasında vidanjör araçları aracılığı ile boşaltılan polyester tanklardır.

Foseptik Tankları
Foseptik Tankları hande
Bu içerik 216 kez okundu.
Reklam

Foseptik Tankları

Foseptik tankları kanalizasyon şebekesinin olmadığı bölgelerde toprak altına yerleştirilerek atıkların toplanmasını sağlayan ve sonrasında vidanjör araçları aracılığı ile boşaltılan polyester tanklardır.

Foseptik tank ürünlerini su depolarından farklı kılan özelliği ise belirli bir kot farkına sahip olup atık akışkanlığını sağlaması, içerdiği ekipmanlar ve kalınlığının daha fazla olmasıdır.

Foseptik Tankları Genel Özellikler

Foseptik tank üretimleri fiberglas ve polyester reçine birleşiminden oluşur ve baskı dayanımı yüksektir. Ayrıca ürün hacmine göre sayısı belirlenen ve tankın iç kısmında yer alan dalgakıran destek sistemi ile üzerine dökülecek kum baskısını asgari seviyeye indirecektir.

Farklı kot farklılıklarına uygun olarak üretim sağlanabilir. Örnek olarak atık borusu zemin yüzeyinden 60cm daha derinden gelmektedir buda tank dolum borusunun 60cm daha derinde olmasını gerektirecektir. Foseptik tankları için bu işlemler uygulanabilir ve kurulumunuzun daha kolay yapılmasına olanak sağlar.

Alternatif ölçülerde ve prizmatik olarak istenilen ölçülerde üretim sağlanabilmektedir.  Bazı bölgelerde istenilen foseptik tank hacmi standart ölçülerde uygun olmamaktadır. Alternatif ölçü imkanı ile tüm bölgelerde istenilen hacimde foseptik tankı üretimi sağlanabilecektir.

 

Foseptik tankları hammadde içeriğinin yapısı ile kesinlikle toprak altında korozyona uğramaz ve aşınma yapmaz. Uzun yıllar toprak altında ilk gün ki yapısını korur ve istenildiği takdirde başka bir alana taşınması sağlanabilir.

Kuruluma hazır bir şekilde tarafınıza gönderilen foseptik tank ürünleri sizlere hem zaman kazandıracak hem de maliyetlerinizi azaltacaktır. Polyester yapısı ile atıklardan kesinlikle etkilenmeyecek olan foseptik tanklar sızıntı yapmayacak ve deforme olmayacaktır.

İstenilen tüm hacimlerde üretim sağlanabilir örneğin 1275 litre. Ve tüm hacimlerdeki ürünler birden fazla ölçü seçeneğine sahiptir. Atılımsan Grup A.Ş. aracılığı satın alacağınız tüm ürünler firma yetkilileri tarafından projelendirilir ve sizlere tüm kurulum detayları aktarılır.

Foseptik Tankları İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

İzoplas olarak 35 yıllık sektör tecrübemiz ile foseptik tank alımı ve kurulumu sırasında bilinmesi gereken detayları sizler için paylaşıyoruz.

 • Mutalaka kurulum talimatnamesini talep ediniz.
  • Kurulum talimatnamesi garanti koşulları için en önemli husustur. Kazı ölçülerinin, kurulum yönergelerinin yer aldığı talimatnamelere mutlaka uyum sağlanması gerekir.
 • Kot farkınız talimatnamede yer alandan farklı ise mutlaka bildiriniz.
  • Bu gibi durumlarda depo kot farkının sağlanması gerekir. Depo rögar kapağı yükseltilerek dolum borusu talep edilen kot seviyesine düşürülecektir. Ayrıca depo kalınlık ve dalgakıran sayısı buna göre düzenlenecektir.
 • Tank üzerini ince kum ile kapatınız.
  • Harfiyat toprağı içerisinde yer alabilecek taşlar döküm sırasında deponuza zarar verebilecektir. Ayrıca toprağın  yağmur sonrası ağırlaşan yapısı tankınıza zarar verebilir. Bu sebep ile ince kum kullanmanız gerekmektedir.
 • Kazı alanı taban kısmı mutlaka düz bir beton zemin olmalıdır.
  • Toprak zemine konulan tank ayakları baskı ile birlikte toprakta hareketlilik yaratıp dengesizliğe yol açacaktır buda depo ayaklarında kırılmalara neden olacaktır. Zemin ne kadar sert olursa olsun mutlaka beton dökülmesi gerekmektedir.
 • Havalandırma borusu ağzının açık olduğundan emin olunuz.
  • Tank boşaltımı sırasında vidanjör tarafından uygulanan hava basıncı havalandırma borusu sayesinde dışarı atılacak böylelikle kolay ve güvenilir bir boşaltım sağlanacaktır.
 • Araç geçişi standart ürünler için uygun değildir.
  • Tank üzeri kapatıldıktan sonra araç geçişi olacak ise bu durum ile ilgili mutlaka bilgilendirme yapmanız gerekmektedir. Tanklarınız araç geçişine uygun şekilde üretilecektir.
 • Tankın yerleşimi sırasında dikkatli olunuz.
  • Tank yerleşimini üzerinde bulunan yerleştirme mapaları aracılığı ile sağlayınız. Kesinlikle başka bir ekipman kullanmayınız.

 

Foseptik Tankları Üretim Hacimleri

Foseptik tankları yatay veya dikey olarak 100 ton hacime kadar üretilebilmektedir. Ancak genel olarak yatay üretim sağlanmaktadır. Bunun nedeni ise dikey ürünlerde yükseklik ölçüsünün fazla olup kazı derinlik ölçüsünü arttırmasıdır. Bu gibi durumlarda zemin tabanında su çıkabilir ve bu alanda gömülme işlemi sağlanamaz.

Ayrıca foseptik tank üretimleri prizmatik olarak da sağlanabilmektedir. Fazla kazı alanı bulunmayan bölgelerde maksimum hacim sağlanması amacı ile prizmatik foseptik tank tercih edilmektedir. Prizmatik foseptik tank ürünleri için ölçüler tarafınızdan belirlenecektir.

Yatay foseptik tank üretimleri en çok tercih edilen ürünlerdir. 100 ton hacime kadar tüm kapasitelerde üretim sağlanabilmektedir. Ayrıca farklı ölçülerde yapılabilen üretimler sayesinde tüm projelere en uygun foseptik tank temin edilebilmektedir.

Foseptik Tank Fiyatları

Foseptik tank fiyatları talep edilen kapasiteye, kot farkına ve ekipman detaylarına göre değişiklik gösterebilmektedir. Yatay veya dikey silindirik olarak ürünler arasında fiyat farkı bulunmazken prizmatik foseptik tank fiyatları silindirik tank fiyatlarına kıyasla daha yüksektir.

Foseptik Tank Üretim Detayları

Kapasitesi belirlenen foseptik tank ürünleri için talep edilen ölçüde gövdesi imal edilir. Talep edilen çap ölçüsüne göre kapakları da üretilen tanklar daha sonrasında birbirine birleştirilir. Yatay foseptik tanklar için ürün hacmine göre belirli sayıda polyester ayak yerleştirilir. Dikey depolarda ayak bulunmamaktadır. Taban kısmı düz bir şekilde imal edilen dikey foseptik tanklar direk beton zemin üzerine yerleştirilebilmektedir.

Foseptik tank ana ekipmanları birbirine birleştirildikten sonra diğer yardımcı ekipmanları adapte edilir.

 1. Rögar Kapağı
 2. Dalgakıran
 3. Havalandırma Borusu
 4. Dolum Borusu
 5. Yerleştirme Mapaları

Yarımcı ekipmanların yerleşimi sonrası ürünlerin gerekli polyester gel-coat işlemi yapıldıktan sonra sevkiyata aktarılır.

Foseptik Tank Hacim Hesabı

Belirli bir hesabı olmamak ile beraber kişi başı yıllık katı atık miktarı 550 litredir. Bu hesap çevre bakanlığı tarafından sunulmaktadır. Ancak duş, wc gibi birçok atık suyun dolduğu hesap edildiğinde ortalama kişi başı günlük 20 litre olarak yaklaşık bir hesap oluşturulmaktadır. Foseptik tank alımı gerçekleştirirken dikkat edilmesi gereken en önemli husus vidanjör boşaltım sıklığıdır. Tonaj arttıkça vidanjör maliyetleriniz düşecek, boşaltma sıklığınız azalacaktır.

Ayrıştırıcılı Foseptik Tankları

Foseptik tankları için İzoplas markası ile manuel ayrıştırıcı sistemi eklenebilmektedir. Katı atık ile sıvı atığın birbirinden ayrıştırılarak katı atığın vidanjörler aracılığı ile boşaltılıp sıvı atığın toprağa kazandırılmasına olanak sunar.

Katı atık haznesi (dolum haznesi), sıvı atık haznesi ve boşaltım haznesi olmak 3 farklı hazneden oluşan ayrıştırıcılı foseptik tank ürünleri yatay, dikey veya prizmatik olarak tüm tankların içine adapte edilebilmektedir.

Ayrıştırıcılı foseptik tank ürün fiyatları standart foseptik tank ürün fiyatlarına göre daha yüksektir.

Ayrıştırıcılı Foseptik Tankları Çalışma Şekli

Dolum borusunun bağlanıp dolumun başladığı ilk hazne ile 2. Hazne arasında yatay bir plaka vardır. Bu plaka üzerinde bulunan ufak delikler sayesinde katı atıklar ilk haznede kalıp sıvı atıklar 2. Hazneye dolacak ve 3. Hazneyi ayıran dikey plaka üzerinde bulunan filtreleme boruları sıvı atık içerisinde kalabilecek küçük katı atıkların boşaltım haznesine geçişini engelleyecektir.

3. hazne boşaltımı en üst seviyede bir filtreli çıkış borusu bulundurur. Sıvı seviyesi bu boruya eriştiğinde filtrelemeden geçerek boşaltılacaktır. Böylelikle sıvı ve katı atık tam anlamı ile birbirinden ayrıştırılmış olacaktır.

Bu ürünler daha çok vidanjörün sıklıkla çağrılamadığı bölgelerde tercih edilmektedir.

İzoplas kalitesi ile foseptik tank ve ayrıştırıcılı foseptik tankları ile ilgili detaylı bilgi almak ve satın alımı gerçekleştirmek için iletişim sağlayabilirsiniz.

 

 

 

 

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X