Reklam

ABD dünyaya duyurmuştu...

ABD Başkanı Donald Trump'ın nükleer anlaşmadan çekilmesi nedeniyle kademeli olarak geri getirilen İran yaptırımlarının ikinci ve son paketi, Washington saati ile 00.01 (TSİ 08.01) itibarıyla resmen yürürlüğe girdi.

ABD dünyaya duyurmuştu...
ABD dünyaya duyurmuştu... hande
Bu içerik 132 kez okundu.
Reklam

ABD Başkanı Donald Trump'ın nükleer anlaşmadan çekilmesi nedeniyle kademeli olarak geri getirilen İran yaptırımlarının ikinci ve son paketi, Washington saati ile 00.01 (TSİ 08.01) itibarıyla resmen yürürlüğe girdi.

İran Ulusal Petrol Şirketi ve iştiraklerinin uluslararası faaliyetleri kısıtlayacak yaptırımlarla, büyük ölçüde petrol ihracatına dayanan ülke ekonomisinin can damarını kesmeyi hedefleyen ABD yönetimi, yabancı finansal kuruluşların İran Merkez Bankası ve İranlı diğer bankalarla işlem yapmasını da yaptırımlara tabi hale getirdi. 

Ayrıca, bankalar arasındaki uluslararası fon transferlerini düzenleyen SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) sisteminin, ambargo uygulanan tüm İranlı finans kuruluşlara kapatılmaması halinde ABD’nin yaptırımlarına maruz kalacağı bildirildi. 
Bugün itibariyle hayata geçen ikinci yaptırım paketi çerçevesinde ülkenin liman işletmecileri, tersaneleri ve deniz taşımacılığı sektörü ambargo kapsamına alınırken, İran İslam Cumhuriyeti Gemicilik Şirketi (IRISL), İran Güney Gemicilik Hattı Şirketi ve iştirakleri ABD Hazine Bakanlığı’nın kara listesine eklendi.

ABDnin İran yaptırımları hakkında merak edilenlerABD'nin İran yaptırımları hakkında merak edilenler

“TÜRKİYE MUAFİYET GÖSTERİLECEK ÜLKELER ARASINDA” 

Bu arada, ABD yönetimi, Cuma günü İran’dan petrol ithalatını düşürmekle birlikte sıfırlayamayan 8 ülkeye ilgili yaptırımlardan geçici muafiyet tanınacağını duyurmuştu. Ülke isimlerinin ise ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompoe ve Hazine Bakanı Steven Mnuchin tarafından resmen bugün açıklanacağı bildirilmişti. 

Öte yandan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez cuma günü, "Türkiye'nin muafiyet gösterilecek ülkeler arasında olduğunu biliyoruz. Ancak detaylar elimize ulaşmadı." açıklamasını yapmıştı. 

İLK YAPTIRIM PAKETİ 7 AĞUSTOS'TA YÜRÜRLÜĞE GİRDİ 

ABD Başkanı Trump, selefi Barack Obama tarafından 2015 yılında İngiltere, Almanya, Fransa, Rusya ve Çin ile birlikte imzalanan nükleer anlaşmadan, ülkesini 8 Mayıs'ta çekmişti. Bu kararın ardından Washington yönetimi, İran'a yönelik ilk yaptırım paketini 7 Ağustos’ta yürürlüğe koymuştu.

İlk yaptırım paketi, İran'ın ABD dolarına erişimini, devlet tahvili satmasını, altın ve diğer değerli madenler ile çelik, alüminyum ve kömür gibi metallerle ticaret yapmasını ve yolcu uçağı ya da parçalarını ithal etmesini yaptırımlara tabi hale getirmişti. 

 

GÜNEY KORE YAPTIRIMLARDAN MUAF

Güney Kore, ABD'nin İran'a uygulamaya başladığı yaptırımlarından muaf olduğunu ve İran'dan petrol alımına devam edeceğini duyurdu. Yapılan açıklamada Güney Kore'nin İran Merkez Bankası ile olan işlemlerine de devam edileceği belirtildi.

İRAN AÇIKLAMA YAPTI


İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani açıklama yaptı ve ülkesinin yaptırımları delerek petrol satışını sürdüreceğini söyledi.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Kasemi, Tahran'ın Nükleer Anlaşma'nın diğer tarafları ile düzenli iletişim halinde olduğunu açıkladı. Kasemi tarafından yapılan açıklamada, Avrupa Birliği ile ticaret mekanizması oluşturmanın zaman alacağı, İran'a karşı başlatılan ekonomik savaşın anlamsız ve psikolojik olduğu ve Trump yönetiminin yaptırım bağımlısı olduğu ve uluslararası anlaşmalardan çekildiği belirtildi.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Washington'ın Nükleer Anlaşma'ya olan yaklaşımının değişmesi durumunda Tahran'ın ABD tarafı ile diplomatik görüşme yapmayı gündemine alabileceğini duyurdu.

İSRAİL YAPTIRIM KARARINI OLUMLU KARŞILADI

İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman, ABD'nin İran'a yaptırım kararını memnuniyetle karşıladığını söyledi.

AB YAPTIRIMLARA KARŞI OLDUĞUNU TEKRARLADI

AB Komisyonu'nun Ekonomik ve Mali İşlerden Sorumlu Komiseri Pierre Moscovici, AB'nin ABD tarafından İran'a uygulanan yaptırımlara karşı olduğunu yineledi.

İSRAİL'DEN TRUMP'A TEŞEKKÜR

İsrail Başbakanı Netanyahu, ABD Başkanı Donald Trump'la telefonda görüştü ve ABD'nin yaptırımları geri getirme kararı için Trump'a teşekkür etti.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X