Reklam

Hazır Beyan Sistemiyle Kira Gelir Beyannamesi Nasıl Düzenlenir?

Türkiye’de kira geliri alan vatandaşların beyanname verme ve vergiye tabi tutulma zorunluluğuyla birlikte birçok ev sahibi ne yapacağını şaşırdı. Bu yazımızda kira gelir beyannamesiyle ilgili tüm detayları vereceğiz…

Hazır Beyan Sistemiyle Kira Gelir Beyannamesi Nasıl Düzenlenir?
Hazır Beyan Sistemiyle Kira Gelir Beyannamesi Nasıl Düzenlenir? Admin
Bu içerik 344 kez okundu.
Reklam

 

1 - ) Hazır Beyan Sistemi ile Kira Gelir Beyannamesi Nedir?

Haberimize konu olan önceden hazırlanmış kira beyanname sistemi, gayrimenkul sermaye iradı elde etmekte olan vergi mükellefleri için MERNİS, bankalar, PTT, sigorta şirketler ve tapu işlemleri gibi farklı alanlardan bilgileri kullanmak yolu ile ilgili beyannamenin Gelir İdaresi Başkanlığı tarafınca önceden hazırlanan ve internet üzerinden vergi mükelleflerinin kullanımına sunulan bir sistemdir şeklinde açıklayabiliriz.

2 - ) Sistem ile Kira Beyannamesi Ne zaman Verilir?

Uygulamada olan bu sistem üzerinden 1 Mart ila 25 Mart tarihleri arasında kira beyannamesi vermek mümkündür.

3 - ) Önceden Hazırlanmış Kira Beyannamesi Sistemi Üzerinden Verilen Beyannamenin Ardından Vergi Dairesine Gitmek Gerekir mi?

Kısa bir süre önce kullanıma giren önceden hazırlanmış kira beyannamesi sistemi üzerinden kira beyannamenizi onaylayarak göndermenizin ardından tekrardan bağlı olduğunuz vergi dairesine gitmenize gerek kalmıyor. İnternet üzerinden kira beyannamesi göndermenizin ardından ilgili yerleri doldururken bir hata yaptığınızı fark etmeniz halinde meydana gelen bu hatalı işlemi hatayı düzeltme beyannamesi düzenlemek sureti ile yine aynı sistem üzerinden göndererek düzeltme işlemini gerçekleştirmeniz mümkündür.

Tüm Detaylar İçin >> https://emlaktahaber.com/12-soruda-hazir-beyan-sistemi-ile-kira-gelir-beyannamesi/7101

4 - ) Sistem Üzerinden Geçmiş Yıllara Yönelik Kira Beyannamesi Vermek Mümkün mü?

Uygulamada olan bu sistem yakın bir geçmişte uygulamaya girdiği için sistem üzerinde yalnızca 2011 yılı ve sonrasında gelen yıllara dair elde edilmiş olan kira gelir beyannamesi için düzenlenmiştir.

5 - ) Sistem Üzerinden Verilen Beyannamenin Ardından Vergi Ödemeleri Nasıl Yapılır?

Kira gelir vergisi ödemelerinizi bu sistem üzerinden beyanname vermenizin ardından gelen vergi ödeme dönemi içerisinde anlaşmalı bankalar üzerinden ya da vergi daireleri üzerinden ödeyebileceğiniz gibi internet bankacılığı üzerinde ödemeniz mümkündür.

6 - ) Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi İçin Uzman Yardımı Var mı?

Söz konusu olan önceden hazırlanmış kira beyanname sistemi oldukça kolay bir kullanım tasarımına sahiptir. Bu açıdan, oldukça karmaşık olan vergi mevzuat hükümleri oldukça anlaşılır ve basit bir hale getirilerek gerekli görülen noktaların açıklanması ile birlikte vergi mükelleflerinin herhangi bir uzman yardımına ihtiyaç duymadan internet üzerinden kısa sürede kolay bir şekilde beyanname vermeleri sağlanmıştır.

7 - ) Kira Gelirini Elden Almak

Kira gelirini bankalar üzerinden değil de elden tahsil eden mal sahipleri gelir kısmı hariç tutulmak üzere önceden doldurulmuş bir halde düzenlenip internet ortamından ilgili mükelleflere iletilecektir. Vergi mükellefleri nakit olarak edinmiş oldukları kira bedelini verecekleri kira beyannamesi üzerinde yer alan ilgili noktaya açık bir şekilde yazmak kaydı ile kira beyannamesini kendileri doldurmuş olarak kabul edilecektir. İlerleyen dönemlerde ise daha sağlıklı bir şekilde kira beyannamesi verilmesi açısından vergi mükelleflerinin kira tahsilâtlarını elden değil de bankalar üzerinden tahsil etmeleri daha iyi biryöntem olacaktır.

8 - ) Bu Sistemin Artı ve Eksileri Neler?

Önceden hazırlanmış kira beyanname sistemi ile vergi dairelerine gitmenize gerek kalmadan internet bağlantısının olduğu her noktadan kolay bir şekilde kısa sürede beyanname verebilirsiniz. Ayrıca beyanname verme esnasında hata yapmanızın önüne geçer. Eski beyanname sistemine kıyasla daha kolay ve daha hızlı bir sistemdir. Oldukça karışık olan vergi hesaplama işlemlerini sistem kendisi yapar ve sizi bu zahmetten kurtarır. Sizi bilgilendiren ve yönlendiren bir ara yüz tasarımına sahiptir. Kırtasiye masraflarını indirdiği gibi kâğıt israfının da önüne geçer. Kişisel kimlik bilgileriniz tam anlamı ile güvende olur. 7 gün 24 saat beyanname verme işlemi yapabilirsiniz. Herhangi bir ücret talep edilmez ve verdiğiniz beyannamelere ilerleyen dönemler içerisinde ulaşabilirsiniz.

9 - ) Bu Sistemden Kimler Faydalanabilir?

Önceden hazırlanmış kira beyannamesi sisteminden yalnızca sahip olduğu mülk üzerinden kira geliri elde etmekte olan kişiler faydalanabilir. Kira geliri haricinde ticari, zirai ya da serbest meslek kazançları gibi alanlardan gelir elde eden kişilerin bu sistemi kullanmaya ihtiyacı ve yetkisi yoktur.

10 - ) Hazır Beyan Sistemine Nasıl Giriş Yapılır?

Kira gelir beyannamesi vermek için https://intvd.gib.gov.tr/hazirbeyan/ internet sitesine giriş yaparak hazır beyan sistemini kullanabilirsiniz. Sisteme giriş yapak için internet vergi dairesi şifrenizi kullanarak giriş yapmanız gerekmektedir. Eğer internet vergi dairesi şifresine sahip değilseniz herhangi bir vergi dairesine giderek kimliğiniz ile başvuruda bulunmanız halinde kısa sürede ücretsiz olarak internet vergi dairesi şifresi alabilirsiniz.

11 - ) Hazır Beyan Sistemi Üzerindeki Bilgiler Hatalı ya da Eksikse Ne Yapılmalı?

İnternet vergi dairesi şifreniz ile hazır beyan sistemine girerek kira gelir beyannamesi verme işlemi sırasında size ait olan bilgilerin eksik ya da hatalı olduğunu fark etmeniz halinde bu bilgileri kendiniz düzeltebilirsiniz. Düzenlemenin ardından gerçekleştireceğiniz tüm beyanname işlemlerinde sizin girdiğiniz bilgiler geçerli kabul edilecektir.

12 - ) Evimde İnternet Yok Bu Sistemden Nasıl Faydalanabilirim?

Herhangi bir yol ile internet erişimi imkânınız yok ise ya da internet sistemini kullanmayı bilmiyorsanız vergi daireleri ve beyan dönemleri içerisinde merkezi noktalarda kurulan yardım masalarına giderek bu sistemden kolay bir şekilde yararlanabilirsiniz.

Kaynak: Emlak Haberleri

Buna da Bakabilirsiniz >> https://emlaktahaber.com/10-soruda-kira-gelir-vergisi/6975

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X