Reklam

İYİ Parti'ye ret

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), İYİ Parti'nin İstanbul'da seçimlerin tamamının yenilenmesi talebini reddetti. YSK, gerekçe olarak kararın kesin olmasını gösterdi.

 İYİ Parti'ye ret
 İYİ Parti'ye ret hande
Bu içerik 314 kez okundu.
Reklam

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), İYİ Parti'nin İstanbul'da seçimlerin ının yenilenmesi talebini reddetti.

YSK, gerekçe olarak kararın kesin olmasını gösterdi. 

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Hasan Seymen tarafından YSK'ya gönderilen dilekçede, sandık kurulu başkan ve üyelerinin belirlenmesi, sandık kurullarına itiraz ve şikayete ilişkin ilgili yasa maddeleri hatırlatılmıştı.

Dilekçede, İYİ Parti'nin, Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesinde yapılan seçimlerde görev alan sandık kurulu başkanlarıyla ilgili yaptığı tam kanunsuzluk itirazının YSK tarafından 18 Nisan 2019'da oy birliğiyle redldiği belirtilmişti.

YSK'nın bu kararında, sandık kurulunun teşkiline ilişkin itirazların 2 Mart 2019'da kesin olarak karara bağlanması iyle tam kanunsuzluk iddiasına yönelik talebin redldiği aktarılan dilekçede, şunlar kaylmişti:

"Somut olgu ve delillere dayanılmaksızın 'sandık kurullarının kanuna aykırı olarak oluşturulmasının seçim sonuçlarına müessir olması iyle' demek suretiyle seçim iptali ve yenilenmesine karar verilmesi hukuken ve vicdanen kabul edilemez. Kaldı ki sandık kurulunun hukuka aykırı oluşturulması halinde bu durumun seçim sonucuna oy sayısı bakımından nasıl bir etkisi olacağının ortaya konulması gerekmektedir."

Dilekçede, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptaline ve yenilenmesine yönelik kararın yeniden değerlendirilerek karardan dönülmesi, bu istemin kabul görmemesi halinde iptal kararının 298 sayılı Kanunun 130. maddesine göre değil, yerleşik içtihatlar doğrultusunda tam kanunsuzluk iyle alınması istenmişti.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X