Reklam

Büyükçekmece Avukat

Büyükçekmece avukat tarafından hazırlanan bu makalemizde, miras hukuku ve bu alanın terimleri hakkında bilgilendirmeler yapacağız.

Büyükçekmece Avukat
Büyükçekmece Avukat Admin
Bu içerik 3234 kez okundu.
Reklam

 

Büyükçekmece avukat tarafından hazırlanan bu makalemizde, miras hukuku ve bu alanın terimleri hakkında bilgilendirmeler yapacağız.

Miras hukuku, Türk Medeni Kanunun‘da düzenlenmiştir. Kişilerin ölümleri ya da haklarında gaiplik kararı çıkması durumunda, mirasa konu olan malvarlığının, gerek yasal mirasçılar gerekse diğer mirasçılar arasında nasıl paylaştırılacağını beyan etmektedir. Bu hukuk alanındaki Kanun maddelerinden yola çıkarak; “Mirasçılar, yasal ve atanmış mirasçılar olmak üzere ikiye ayrılır” diye belirtebiliriz.

Miras Hukuku Terimleri

Miras hukuku terimleri bilinmesi açısından önem taşıyan bir konudur. Çünkü gerek konu hakkında davanızı siz ilerletirken, gerekse avukat ilerletirken bu terimler bilindiği zaman konu daha anlaşılır olacaktır. Esenyurt Avukat ve Avcılar Avukat olarak, miras hukukunda yer alan en temel ifadeleri belirtecek olursak;

Miras: Bir kimsenin ölümünden sonra, mirasçılarına geçen malları ve varsa borçlarıdır. Yani tereke anlamına gelir.

Miras bırakan: Ölümü ile kendisine ait özel hukuk ilişkilerinin hukuki akıbetinin düzenlendiği kişi olarak ifade edilmektedir.

Mirasçı: Miras bırakanın terekesi üzerinde hak sahibi olan kişidir.

Tereke: Miras bırakanın ölümü ile mirasçılarına geçen özel hukuki işlemleri.

Yasal mirasçı: Miras bırakanın kan hısımları yani alt soyu, çocukları, torunları, anne ve babası, büyük anne ve büyük babası, evlilik dışı hısımları, sağ kalan eşi, evlatlıktır. Eğer ki miras bırakanın, Kanunen hiçbir mirasçısı yoksa bu durumda da mirasçı devlettir.

Atanmış mirasçı: Miras bırakanın yasal olarak mirasçısı olmamakla birlikte, kendi tasarrufu ile miras bıraktığı kişilerdir. 

Büyükçekmece avukat, Avcılar Avukat ve Esenyurt Avukat olarak, makalemizin son kısmında sıklıkla karşılaştığımız “Mirasımdan kişi çıkartabilir miyim?” sorusunun yanıtını vereceğiz.

Mirastan Çıkarma

Mirastan çıkarma, Türk Miras Hukuku kapsamına dâhil olan maddeler gerçekleştiği zaman yapılabilir. Aksi olan durumlarda mirastan mahrum bırakma yapılamaz.
Türk Medeni Kanunu madde 510’ a göre aşağıda belirteceğimiz durumlarda miras bırakan, ölüme bağlı bir tasarrufla saklı paylı mirasçısını mirastan çıkarabilir.

  • Mirasçı, miras bırakana veya miras bırakanın yakınlarından herhangi birine karşı ağır bir suç işlemişse,
  • Mirasçı miras bırakana veya miras bırakanın ailesi üyelerine karşı aile hukukundan doğan yükümlülüklerini önemli ölçüde yerine getirmemişse eğer mirastan çıkarabilir.

Mirastan çıkarılan kişi, mirastan pay alamayacağı gibi tenkis davası da açmaya hakkı olmayacaktır. Mirasçılıktan çıkarılan kişinin miras payı, o kimse miras bırakandan önce ölmüş gibi, mirasçılıktan çıkarılan varsa altsoyuna, yoksa miras bırakanın yasal mirasçısına samsun araç kiralama.

Büyükçekmece avukat ile iletişime geçmek için, internet sayfamızda yer alan iletişim bilgilerinden faydalanabilirsiniz.

 

 

 

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X