Reklam

Dolar Kurunu Etkileyen Faktörler

Dolar Kurunu Etkileyen Faktörler

Dolar Kurunu Etkileyen Faktörler
Dolar Kurunu Etkileyen Faktörler Admin
Bu içerik 364 kez okundu.
Reklam

 

Dolar kurunu etkilemekte olan bir çok faktör bulunmaktadır. Para piyasalarına dair Merkez Bankalarının almış kları kararların yanı sıra döviz kurlarına etki eden faktörleri bu makalemizde anlatmaya çalışacağız. Bu başlıklar uzmanların dolar yorumları üzerinde de etkili olan ve dolar yorumlarını güncellemelerine olan gelişmelerden bazılarıdır.

Arz Talep Faktörü

Arz ve talep faktörü, her ticari malın fiyatının belirlenmesi için en önemli noktalardan birisidir. Piyasada arz ve talebin birbirine oranı konusunda değişiklikler görüldüğünde, döviz fiyatlarında da dalgalanma ortaya çıkar. Yani arz ve talep faktörü oluşturduğu denge ile dolar fiyatları üzerinde en önemli faktörlerden birisi olarak görülmelidir.

Bir ülkede döviz talebi oluşturuluyorsa ülkede cari açık bulunduğu anlaşılabilir. Genellikle ülkede giriş yapan dolar miktarından daha fazla dolar harcaması yapılıyorsa, ülkede cari açık problemi ğu ortaya çıkar. Bu gibi durumlarda ülke para birimi değersiz bir duruma gelir ve arz faktörü talebi geçer. Arz faktörü talebi geçerse, ülke ekonomisinde Dolar kuru aşağı yönde hareket eder ve arzı geçtiği noktalarda dolar kuru yukarı yönlü hareket eder.

Siyasal Konjonktür

Dolar kuru üzerinde etkili olan detaylardan bir tanesi de siyasal konjonktürdür. Özellikle Abd ile olan ikili ilişkilerimiz dolar tl paritesini kça yakından ilgilendirmektedir. Bunun ne kadar etkili ğunu 2018 yılında bozulan Abd ile Türkiye ilişkileri sonrasında anlamış k. Doların 3 lira civarından 7 liranın üzerine kadar yükseldiğini izlediğimiz 2018 yılında siyasal gelişmelerin ülkelerin ikili ilişkilerinin döviz kurları üzerinde ne kadar etkili ğunu gözlemlemiş k.

Faiz Oranları

Dolar kuru üzerindeki en önemli faktörlerden ikincisi ise faiz oranlarıdır. Özellikle Amerikan Merkez Bankası FED para politikasında faiz artırımına girdiğinde, dolar üzerinde etkiler yaratabilir. Eğer faiz oranları yükselirse, Dolar kuru üzerinde etkisi bulunur. Bu durumda dolar güçlenerek daha değerli bir hale gelir.

Enflasyon Etkisi

Dolar kuru üzerinde ülkedeki enflasyon oranları da etkili olmaktadır. Enflasyon oranı yükseldiği zaman dolar fiyatlarında da yükseliş görülecektir. Dolar kuru üzerindeki etkili durumlardan birisi de siyasi ve politik olaylar olup doların çok yükselmesine veya düşüş göstermesine olabilir.

Ülkedeki ödemeler dengesi gösterdiği değişimler ile birlikte olumlu yönde hareket ettiğinde, ulusal rezerv artar ve dolar fiyatı düşer. Olumsuz yönde hareket ettiğinde ulusal rezerv düşer ve dolar fiyatları yükselir. Sermaye hareketleri ise son bir kaç yıldır dolar üzerinde önemli bir etki oluşturmaktadır. Bazen dış ticaretten bile etkili olan bu durumda uzun vadeli ve yatırım amaçlı sermaye, istihdamı arttırır ve istihdam arttıkça döviz olumlu bir şekilde etkilenir.

Dolar kurunun hangi zaman diliminde ne kadar ğunu sorgulamak, elinizdeki doların kaç tl yaptığını sorgulamak için kurulmuş olan dolar sitesi dolartl.co yu ziyaret edebilirsiniz. Sitedeki dolar tl çeviricisini kullanarak 100 dolar kaç tl gibi sorgulamalar yapabilir, hesap makinesine ihtiyaç duymadan elinizdeki dolar miktarının karşılığını hesap edebilirsiniz.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X